Zakończyliśmy I edycję Wróbliczenia, akcja odbyła się w dniach 23–25 marca 2018 r.

Poniżej historyczna już wersja tej strony, zapraszająca do udziału w I edycji. Zapraszamy do zapoznania się tutaj z wynikami akcji. I oczywiście do udziału za rok w II edycji Wróbliczenia! 🙂


Prosimy mieszkańców Warszawy, aby w tych dniach w dowolnym miejscu na terenie miasta odszukali wróble, a swoje obserwacje zgłaszali za pomocą telefonów komórkowych, wypełniając prosty formularz. Wszystkie dane będą absolutnie anonimowe! Będziemy notować także obserwacje kuzynów wróbli – mazurków. Rozpoznamy je łatwo po ciemnej plamce na białym policzku. Aby nie było wątpliwości, oto zdjęcia wróbli (samca i samiczki) i mazurka (u tego gatunku obie płcie są jednakowe).

wróbel - samiec, foto: Psubratywróbel - samiczka, foto: Ron Portermazurek, foto: Psubraty

Zdjęcia zamieściliśmy również w formularzu do wprowadzania wyników obserwacji.

Jakie pytania zawiera formularz?

  1. Liczba wróbli i mazurków.
  2. Opcjonalnie – zrobienie zdjęcia, np. krzaków z wróblami, z pewnej odległości, aby widać było najbliższą okolicę.
  3. Typ środowiska, np. czy to park, niska zabudowa, a może łąka? Możliwy wybór kilku (max 3) opcji, np. wróble mogą być w ogródku przy niskiej zabudowie.
  4. Czy w pobliżu są budki lęgowe?
  5. Czy w pobliżu jest karmnik?
  6. Położenie geograficzne – wszystko za nas zrobi nasz telefon, wystarczy wcisnąć przycisk lokalizacji.

Każdy z nas w czasie spaceru wypełni formularz tyle razy, ile grup ptaków zobaczy (za każdym razem tuż po obserwacji). Dane zbieramy w dniach 23–25 marca 2018 r. Jednak już dziś można testowo wypełniać formularz, aby upewnić się, że wszystko jest dla nas jasne i działa poprawnie 🙂 Wszelkie problemy i wątpliwości prosimy zgłaszać tutaj. Link do formularza do rejestrowania obserwacji znajduje się na stronie głównej (duży, żółty przycisk), w górnym menu na każdej z podstron i tutaj.

Uwaga! Przy pierwszym uruchamianiu formularza pojawi się pytanie o zezwolenie na skorzystanie z lokalizacji telefonu. Należy na to pozwolić, w przeciwnym wypadku formularz nie zadziała, nie uda się zapisać lokalizacji i przesłać nam danych.

Jeśli przeczytaliście powyższy tekst, to wiecie już wszystko, co jest potrzebne do poprawnego wróbliczenia. Ale.. niektórzy lubią wiedzieć jeszcze więcej, dla nich mamy specjalne i trochę bardziej złożone możliwości! Po pierwsze – formularz jest też dostępny bezpośrednio pod następującym adresem: tiny.cc/wrobliczenie. Każda metoda jest równie dobra!  Ale to nie koniec, ci z was, którzy korzystają z telefonów z systemem Android mają jeszcze jedną alternatywną metodę wprowadzania danych. Polecamy to szczególnie tym z was, którzy natrafią na jakieś problemy z formularzem. Wykorzystamy w tym celu specjalną (darmową) aplikację, którą znajdziecie w sklepie Google Play: nazywa się KoBoCollect. Po instalacji i uruchomieniu wybieramy opcje w górnym prawym rogu: „Ustawienia ogólne”. Zmieniamy końcówkę domyślnego adresu w polu „URL”, tak aby całkowity adres był następujący: „htttps://kc.kobotoolbox.org/psubraty”. Wracamy do głównego okna i wybieramy „Pobierz czysty formularz”. Zaznaczamy i pobieramy „Wróbliczenie”. Później każdą obserwację rejestrujemy poprzez „Wypełnij Pusty Formularz” i wybór „Wróbliczenie”. Na zakończenie wycieczki wszystkie dane przesyłamy do nas wybierając „Wyślij Zakończony Formularz”. Możemy więc zupełnie nie mieć Internetu w terenie, wrócić do domu i dopiero wysłać wyniki (korzystając z domowego WiFi).