Pytania i odpowiedzi2019-02-21T19:11:46+01:00

Najczęstsze pytania – i odpowiedzi!

Jeśli nie znajdziesz poniżej odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami! Formularz znajdziesz w dalszej części tej strony.

Kiedy i gdzie odbędzie się akcja?2019-04-24T09:48:24+01:00

II edycja akcji odbędzie się w Warszawie w dniach 16-17 marca 2019 r. W kolejnych latach bardzo chcielibyśmy objąć nią inne części Polski.

Jak mogę wziąć udział we wróbliczeniu?2019-04-24T09:48:44+01:00

Krótko mówiąc: w dniach 16-17 marca 2019 r. wyjdź na spacer w Warszawie, najlepiej w znanej ci okolicy. Gdy spotkasz grupę wróbli lub mazurków, wprowadź wyniki za pomocą telefonu (smartfonu) w naszym formularzu. I tak przy każdej widzianej grupie ptaków – chodzi o to, abyśmy mieli jak najdokładniejszą lokalizację każdego miejsca (a tę automatycznie zapewni twój telefon). Szczegółowa instrukcja znajduje się tutaj.

Jak odróżnić wróbla od mazurka?2019-02-21T18:58:34+01:00

Mazurek ma bardzo charakterystyczną plamkę na policzku (i nie ma różnic w wyglądzie między samcem a samicą).

Mazurek (źródło: rspb.org.uk)

U wróbli samiec różni się znacznie od samicy, najważniejsze jest to, że NIE MAJĄ plamki na policzku, jak mazurek. Porównaj wróble na poniższych grafikach do tej z mazurkiem powyżej. Warto zauważyć szarą czapeczkę samca wróbla (czasami może się wydawać niebieskawa) – mazurek ma brązową.

wróbel, samiec

Wróbel, samiec (źródło: rspb.org.uk)

wróbel, samica

Wróbel, samica (źródło: rspb.org.uk)
Czy muszę mieć ze sobą lornetkę?2019-02-21T18:58:42+01:00

Jeśli chcesz po prostu wziąć udział we #wróbliczeniu, nie jest to konieczne. Ale na pewno bardzo przydatne! Wydaje nam się jednak, że aby zostać opiekunem obszaru musisz mieć jednak lornetkę.

Kim są opiekunowie obszarów i czy warto nim zostać?2019-02-21T19:07:55+01:00

Warto! Opiekunowie obszarów różnią się tym od pozostałych uczestników #wróbliczenia, że zobowiązują się do dokładnego sprawdzenia jednego lub więcej obszarów – kawałków Warszawy. Miasto zostało podzielone na ok. 1700 takich obszarów (zobacz naszą mapę). Nasza analiza pokazuje, że zdecydowanie najlepsze dane uzyskujemy właśnie z obserwacji opiekunów obszarów. Jeśli tylko masz odrobinę większe doświadczenie w obserwacjach ptaków, masz lornetkę i ok. 2-3 czasu na jeden obszar – zgłoś się na opiekuna! Zrobisz to tutaj.

obszar wróbliczenia
Czy mogę wziąć udział w akcji jeśli nie mam telefonu lub internetu w telefonie?2019-02-21T19:21:34+01:00

Jedną z najważniejszych danych które zbieramy jest lokalizacja, a tą zapewni nam tylko nowoczesny telefon (smartfon) z lokalizacją GPS. Wystarczy telefon z dowolną przeglądarką internetową, aby móc otworzyć nasz formularz. Niestety, jeśli nie posiadasz telefonu lub posiadasz, ale to naprawdę stary model – nie będziesz mógł wziąć udziału w akcji 🙁 Nasz formularz powinien działać za to prawidłowo na wszystkich telefonach z systemami Android i na iPhone. Możesz również korzystać z tabletu.

Jeśli nie masz internetu, powinno dać się również zapisać w terenie dane z obserwacji przy użyciu naszego formularza. W lewym górnym rogu z każdym kolejnym zapisem będzie rósł licznik rekordów przechowywanych w pamięci formularza. Dane nie zostaną od razu przesłane do nas. Gdy wrócisz do domu i telefon będzie już miał dostęp do Internetu, np. przez WiFi w mieszkaniu – należy w górnym lewym rogu formularza dotknąć tego licznika, będzie tam opcja wysłania wszystkich danych („Upload”). Ponieważ przeglądarki nie są zasadniczo przystosowane do pracy offline, mogą wystąpić problemy. Na pewno lepiej mieć dostęp do internetu bezpośrednio w terenie.

Dla osób bez internetu, za to z telefonem na systemie Android, jest jeszcze jedna opcja – bardziej zaawansowana, za to w 100% skuteczna. Wykorzystamy w tym celu specjalną (darmową) aplikację, którą znajdziecie w sklepie Google Play: nazywa się KoBoCollect. Po instalacji i uruchomieniu wybieramy opcje w górnym prawym rogu: „Ustawienia ogólne”. Zmieniamy końcówkę domyślnego adresu w polu „URL”, tak aby całkowity adres był następujący: „https://kc.kobotoolbox.org/psubraty”. Wracamy do głównego okna i wybieramy „Pobierz czysty formularz”. Zaznaczamy i pobieramy „Wróbliczenie”. Później każdą obserwację rejestrujemy poprzez „Wypełnij Pusty Formularz” i wybór „Wróbliczenie”. Na zakończenie wycieczki wszystkie dane przesyłamy do nas wybierając „Wyślij Zakończony Formularz”.

Jak policzyć ptaki w locie? Wróble ciągle są w ruchu..2019-02-22T22:01:32+01:00

Nie jest źle – większość czasu wróble i mazurki spędzają np. na okolicznych krzewach. Właśnie wtedy mamy szansę dobrze je policzyć i powinniśmy wykorzystać ten moment. W czasie liczenia może pojawić się sporo tego typu wątpliwości, np. grupy ptaków przelatują w miejsce, z którego przyszedłem (lub odwrotnie). Czy powinniśmy je wtedy zliczać? Tak naprawdę każdy wypracuje swoją, najlepszą dla siebie metodę, aby upewnić się, że nie „zgubi” się żadnej grupy ptaków, ale też nie policzy się żadnych podwójnie. Jeśli to wasz pierwszy raz – niczym się nie przejmujcie. Z czasem nabierzecie doświadczenia i nie będzie problemu z identyfikacją i liczeniem grup ptaków.

Co robić, gdy chcemy liczyć ptaki na terenach prywatnych i zamkniętych (np. osiedlach)?2019-02-23T11:37:15+01:00

Jeśli chodzi o tereny zamknięte (np. prywatne zamknięte osiedle, zamknięty teren szkoły, itp.), to warto je skontrolować, ale tylko wtedy jeśli się da legalnie i za pozwoleniem tam wejść. Musimy pamiętać o tym, że jeśli teren jest prywatny to musimy to uszanować i nie wchodzić tam, gdzie nas nie chcą 😉Każdy uczestnik wykonuje liczenie w terenie na tzw. własną odpowiedzialność, warto pokierować się własnym wyczuciem i rozsądkiem i zdrowym podejściem: jeśli np. jest stróż czy ochroniarz i podejdziemy do niego z pytaniem czy możemy gdzieś wejść, tłumacząc o co chodzi, to jeśli nas wpuści to ok, a jeśli nie – trudno, omijamy ten teren, lub w miarę możliwości obserwujemy zza ogrodzenia, ale też tak, żeby np. ludzie tam mieszkający nie poczuli się zaniepokojeni naszą obecnością i skierowanymi lornetkami w ich okna czy balkony 😉

Formularz kontaktowy

Jeśli macie Państwo pytania, wątpliwości, jeśli występują jakiekolwiek problemy techniczne ze stroną, mapami lub formularzami – prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.